Poznejte jihozápadní Čechy II.

Připravili jsme pro Vás dovolenou, při které poznáte nejzajímavější místa v jihozápadních Čechách. Projedete nádhernou krajinou od jedné zajímavosti ke druhé. Šumava a její okolí je krásná v každém ročním období, ať přijedete na jaře, v létě, na podzim nebo v zimě, nebudete litovat. Výchozím bodem pro Vás bude Holiday Park Mlázovy - nově zrekonstruovaný penzion s atraktivním zázemím, který Vám poskytne veškeré potřebné služby a možnost příjemné relaxace po návratu z výletu. Pamětihodnosti můžete poznávat od května do září, kdy je přístupná většina památek. Váš týdenní program může vypadat např. takto:

Sobota: příjezd, ubytování

Neděle: Mlázovy - Plzeň - Mlázovy (trasa měří celkem 120 km)
Plzeň se po celém světě proslavila zejména svým pivem, kdo by neznal Pilsner Urquell? Největší pivnice v Čechách se nachází přímo v areálu pivovaru Prazdroj a má 580 míst. Můžete si zde také prohlédnout pivovarské muzeum ve středověkém domě. Plzeň je ale zajímavá i jinak, Náměstí Republiky je jedno z největších středověkých náměstí v českých zemích a uprostřed něj se nachází katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v Čechách (102 m). Plzeňská synagoga je druhá největší v Evropě a třetí na světě po jeruzalémské a budapešťské. V západočeském muzeu je největší soubor gotických pušek hákovnic z celé Evropy.

Pondělí: Mlázovy - Šumavský národní park - Mlázovy (dle zvolené trasy, 60 až 150 km)
V Šumavském národním parku by bylo možno strávit mnoho týdnů a stále by bylo co obdivovat. Abyste poznali alespoň něco málo z krás Šumavy, připravili jsme výlet do tohoto nejrozsáhlejšího lesního pásma ve střední Evropě. Můžete navštívit průzračná horská jezera (Černé je největší jezero v České republice), vysoké kopce či divoké řeky. Ze šumavských rozhleden uvidíte nezapomenutelná panoramata. Poznat zelené plíce Evropy stojí za to.

Úterý: Mlázovy - Sušice - Rabí - Mlázovy (trasa měří celkem 50 km)
Královské město Sušice je právem nazýváno bránou Šumavy. Najdete zde architektonické památky z doby gotiky, renesance i baroka. Nádherný výhled na město v údolí se Vám naskytne od kaple Anděla Strážce, stojící na kopci nad městem již od roku 1682. Sušice je známa nejstarší výrobou zápalek v České republice, expozici z historie sirkařství můžete shlédnout v sušickém Muzeu Šumavy. Kromě jiného se zde můžete seznámit také s drsným životem obyvatel Šumavy v minulosti.
Rabí je nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách a patří k vyhledávaným turistickým cílům. Hrad byl založen ve 13. století a později značně rozšířen. Sloužil pro ochranu bohatých rýžovišť zlata podél řeky Otavy a v 15. století patřil k nejpevnějším hradům v Čechách. V rámci prohlídky projdete hluboká sklepení i kamennou věž s krásným výhledem do kraje.

Středa: Mlázovy - Kašperské Hory - hrad Kašperk - Mlázovy (trasa měří celkem 65 km)
Královské město Kašperské Hory s nadmořskou výškou 740 m.n m. je nejvýše položeným gotickým městem v Čechách. V 15. století se zde těžilo zlato ve více než 40 zlatodolech, více se dozvíte v muzeu s expozicí o těžbě zlata. Na náměstí můžete obdivovat gotický kostel sv. Markéty nebo radnici s barokními štíty.
Nad Kašperskými Horami se ve výšce 886 m.n n. tyčí nejvýše položený královský hrad Kašperk, který v minulosti strážil mezinárodní obchodní cestu, tzv. Zlatou stezku. V budově purkrabství je zajímavá expozice s názvem zajímavosti všedních i svátečních dnů doby lucemburské. Východní věž slouží jako rozhledna na centrální Šumavu.

Čtvrtek: Mlázovy - Klatovy - Švihov - Mlázovy (trasa měří celkem 38 km)
Město Klatovy Vás jistě nezklame. Můžete vystoupat po 226 schodech na vyhlídkový ochoz Černé věže, postavené v 16. století. Tajemné podzemní prostory pod kostelem ze 16. století ukrývají třicet přirozeně mumifikovaných těl členů jezuitského řádu a představitelů města, kteří zde žili v 17. a 18. století. Unikátní je též barokní lékárna u Bílého jednorožce, zachycující vývoj lékárenství od roku 1776 do roku 1966, kdy lékárna ukončila činnost.
Vodní hrad Švihov byl vybudován na přelomu 15. a 16. století a spolu s umělým vodním příkopem tvořil vynikající pevnost. Za třicetileté války se švédové marně pokoušeli dobýt hrad celkem třikrát. Máte možnost projít bohatými interiéry hradu a shlédnout historickou zbrojnici s expozicí zbraní nebo černou kuchyni s původním středověkým vybavením.

Pátek: Mlázovy - Velhartice - Klenová - Mlázovy (trasa měří celkem 47 km)
Gotický hrad Velhartice je z přelomu 13. a 14. století. Unikátní je mohutný kamenný most, spojující hrad se sousední věží, který je ojedinělý v české i v evropské hradní architektuře. Na hrad navazuje renesanční zámek, s expozicí o životě šlechtické rodiny v 16. a 17. století.
Rozsáhlá zřícenina hradu Klenová ze 13. století tvoří společně s novogotickým zámkem poměrně rozsáhlý komplex. Zajímavé jsou především historické interiéry a opevnění hradu s věžemi. Z hradu se Vám naskytnou jedinečné výhledy na centrální Šumavu. Ke shlédnutí je zde také galerie výtvarného umění předních českých a zahraničních umělců.

Sobota: ukončení pobytu, odjezd
Nebylo jednoduché vybrat jen těchto pár míst, protože Pošumaví je plné architektonických skvostů a jiných zajímavostí. Pokud preferujete poznávání přírodních krás nebo výlety na kole, připravili jsme pro Vás jiné programy, jistě neméně zajímavé. Přejeme Vám radost z poznávání českých Nej …