Poznejte jihozápadní Čechy I. - CYKLODOVOLENÁ

Připravili jsme pro Vás dovolenou, při které poznáte nejzajímavější místa v podhůří Šumavy. Hustá síť značených cyklotras Vás provede nádhernou krajinou od jedné zajímavosti ke druhé. Šumava je krásná v každém ročním období, ať přijedete na jaře, v létě či na podzim, nebudete litovat. Výchozím bodem pro Vás bude Holiday park Mlázovy - nově zrekonstruovaný penzion s atraktivním zázemím, který Vám poskytne veškeré potřebné služby a možnost příjemné relaxace po návratu z výletu. Nabízíme Vám možnost zapůjčení kvalitních horských kol a samozřejmě servis na kola zapůjčená i Vaše vlastní. Cyklodovolenou u nás můžete prožít od května do září, kdy je přístupná většina památek. Váš týdenní program může vypadat např. takto:


Sobota: příjezd, ubytování


Neděle: Mlázovy - Velhartice - Mlázovy (trasa měří celkem 26 km)
Gotický hrad Velhartice je z přelomu 13. a 14. století. Unikátní je mohutný kamenný most, spojující hrad se sousední věží, který je ojedinělý v české i v evropské hradní architektuře. Na hrad navazuje renesanční zámek s expozicí o životě šlechtické rodiny v 16. a 17. století.

Pondělí: Mlázovy - Šumavský národní park - Mlázovy (dle zvolené trasy)
V Šumavském národním parku by bylo možno strávit mnoho týdnů a stále by bylo co obdivovat. Abyste poznali alespoň něco málo z krás Šumavy, připravili jsme výlet do tohoto nejrozsáhlejšího lesního pásma ve střední Evropě. Můžete navštívit průzračná horská jezera (Černé je největší jezero v České republice), vysoké kopce či divoké řeky. Ze šumavských rozhleden uvidíte nezapomenutelná panoramata. Poznat "zelené plíce" Evropy stojí za to.

Úterý: Mlázovy - Sušice - Mlázovy (trasa měří celkem 38 km)
Královské město Sušice je právem nazýváno bránou Šumavy. Najdete zde architektonické památky z doby gotiky, renesance i baroka. Nádherný výhled na město v údolí se Vám naskytne od kaple Anděla Strážce, stojící na kopci nad městem již od roku 1682. Sušice je známa nejstarší výrobou zápalek v České republice, expozici z historie sirkařství můžete shlédnout v sušickém Muzeu Šumavy. Kromě jiného se zde můžete seznámit také s drsným životem obyvatel Šumavy v minulosti.

Středa: Mlázovy - Rabí - Mlázovy (trasa měří celkem 59 km)
Rabí je nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách a patří k vyhledávaným turistickým cílům. Hrad byl založen ve 13. století a později značně rozšířen. Sloužil pro ochranu bohatých rýžovišť zlata podél řeky Otavy a v 15. století patřil k nejpevnějším hradům v Čechách. V rámci prohlídky projdete hluboká sklepení i kamennou věž s krásným výhledem do kraje.

Čtvrtek: Mlázovy - Klatovy - Mlázovy (trasa měří celkem 35 km)
Město Klatovy Vás jistě nezklame. Můžete vystoupat po 226 schodech na vyhlídkový ochoz Černé věže, postavené v 16. století. Tajemné podzemní prostory pod kostelem ze 16. století ukrývají třicet přirozeně mumifikovaných těl členů jezuitského řádu a představitelů města, kteří zde žili v 17. a 18. století. Unikátní je též barokní lékárna u Bílého jednorožce, zachycující vývoj lékárenství od roku 1776 do roku 1966, kdy lékárna ukončila činnost.

Pátek: Mlázovy - Klenová - Mlázovy (trasa měří celkem 47 km)
Rozsáhlá zřícenina hradu ze 13. století tvoří společně s novogotickým zámkem poměrně rozsáhlý komplex. Zajímavé jsou především historické interiéry a opevnění hradu s věžemi. Z hradu se Vám naskytnou jedinečné výhledy na centrální Šumavu. Ke shlédnutí je zde také galerie výtvarného umění předních českých a zahraničních umělců.

Sobota: ukončení pobytu, odjezd
Nebylo jednoduché vybrat jen těchto pár míst, protože Pošumaví je plné architektonických skvostů a jiných zajímavostí. Pokud preferujete poznávání přírodních krás nebo výlety s dětmi, připravili jsme pro Vás jiné programy, jistě neméně zajímavé. Přejeme Vám radost z poznávání českých Nej.